"SMOLNA - PRODUKUJEMY CZYSTE POWIETRZE"


Kategoria
12 - Antoninek-Zieliniec-Kobylepole, Główna, Ostrów Tumski- Śródka-Zawady-Komandoria, Warszawskie-Pomet-Maltańskie
Nazwa projektu
"SMOLNA - PRODUKUJEMY CZYSTE POWIETRZE"
Skrócony opis projektu
ZAKUP URZĄDZEŃ ATANOX-STACJA UZDATNIANIA POWIETRZA. ATMOSFERYCZNY FILTRATOR ANTYSMOGOWY ZLOKALIZOWANY NA OSIEDLU SMOLNA 13.
Opis projektu
ATANOX – stacja uzdatniana powietrza.
Atmosferyczny Filtrator Antysmogowy – urządzenie jest przeznaczone do pracy w środowisku naturalnym, na wolnym powietrzu, w przestrzeni miejskiej. Głównym zadaniem urządzenia jest redukcja zanieczyszczeń stałych wchodzących w skład tzw. smogu. Urządzenie na zasadzie filtracji wgłębnej usuwa ze strumienia zasysanego powietrza cząstki zawieszone stałe z przedziału wielkości od PN 0,3 PM1 poprzez PM 2,5 i PM 10. Urządzenie zostało zoptymalizowane do usuwania szczególnie niebezpiecznych cząstek DEP emitowanych z samochodów napędzanych silnikami diesla o rozmiarach submikronowych (poniżej <1MM) uznawanych za najbardziej szkodliwe dla życia i zdrowia ludzi i zwierząt.

Zadaniem o globalnym znaczeniu dla stacji jest tworzenie obszarów napowietrzonych czystym, wolnym od cząstek PM powietrzem. Przykłady obszarów, które stacja może napowietrzać: przedszkola, żłobki, szkoły, place zabaw, boiska, starówka miejska, parki miejskie, uzdrowiska, pensjonaty, strefy wypoczynku, jak również ulice, autostrady, ronda, ronda, trasy wylotowe i wjazdowe, lotniska, dworce autobusowe, tereny rekreacyjne, kluby piłkarskie, strefy fitness i siłownie, otoczenia fabryk i elektrociepłowni, skupiska emitentów choćby domy jednorodzinne z „kopciuchami”.

Filtrator atmosferyczny ATANOX ma postać lekkiego (kompozytowego) zwartego wolnostojącego korpusu modułowego (cylindryczny lub wieloboczny) o wymiarach minimalnych od 2,0 m wysokości i średnicy od 100 do 3000 mm składającego z wew. kanału roboczego z kapsuła filtracyjną, wykorzystującego ruch grawitacyjno-cyrkulacyjny powietrza wspierany poprzez rotator przepływowy. Zamontowany w korpusie urządzenia rotator przepływowy wymusza poprzez różnice ciśnień przepływ powietrza pobieranego z otoczenia instalacji filtratora np. przestrzeni miejskiej i poprzez kanał roboczy przepuszcza zanieczyszczone powietrze przez kapsułę filtracyjną, w której znajdują się minimum 2 warstwy filtracyjne z nanowłókniny.

Pojedyncze urządzenie ma moc filtracyjną mierzoną w m3. Moc kształtuje się od 200 do 20 000 m3/h i może skutecznie filtrować powietrze w obszarze o promieniu 20-30 m przez 24 godziny na dobę.
Lokalizacja, miejsce realizacji projektu

Ulica, rejon ulic

SMOLNA 13

Inne istotne informacje dotyczące lokalizacji

MIESZKAŃCY OSIEDLA SMOLNA 13
Potencjalni odbiorcy projektu
Projekt skierowany jest dla mieszkańców całego osiedla Smolna 13 ale również osób przyjezdnych, przebywających na terenie osiedla czy też pobliskich sąsiadów przebywających np. na placach zabaw znajdujących się na osiedlu Smolna 13.
Uzasadnienie realizacji projektu
Powodem zakupu urządzeń ATANOX jest coraz bardziej zatrute i zanieczyszczone środowisko naturalne oraz wszechobecny smog charakterystyczny dla obszarów miejskich powstały w wyniku chemicznych przekształceń zanieczyszczeń powietrza. Wdychanie przez mieszkańców i ich bliskich smogu ma bardzo negatywny na nasze zdrowie. Obniża sprawność płuc, powoduje choroby skóry i oczu, choroby nowotworowe oraz płuc i serca. chcemy dać naszym rodzinom szansę na lepsze i zdrowsze życie. Chcemy, aby nasze dzieci, bliscy a nawet zwierzęta oddychały czystym powietrzem bez smogu i innych szkodliwych związków chemicznych niewidzialnych gołym okiem. Postawny na zdrowe, czyste powietrze i lepszą jakość życia.
Projektowanie uniwersalne
Czy projekt jest zgodny z zasadami projektowania uniwersalnego: TAK
Projekt jest zgodny z zasadami projektowania uniwersalnego. Jest on skierowany dla wszystkich osób, które zarówno zamieszkują osiedle Smolna 13 ale też dla każdego kto będzie z rożnych przyczyn przebywał na osiedlu.
Szacunkowy koszt projektu
Składowa projektu Koszt [w zł]
ZAKUP 6 SZTUK URZĄDZENIA ATANOX 150 000
KOSZTY WYMIANY FILTRÓW DO URZĄDZEŃ PRZEZ 5 LAT (1 URZĄDZENIE 1 RAZ NA ROK). 90 000
SUMA: 240 000
Czy projekt generuje koszty utrzymania w kolejnych latach?
NIE
Dodatkowe załączniki
przykładowa wizualizacja ATANOX 3.jpg
specyfikacja urządzenia SPECYFIKACJA URZ_DZENIA.odt
przykładowa wizualizacja ATANOX 1.jpg
przykładowa wizualizacja ATANOX 2.jpg
przykładowa wizualizacja ATANOX 4.jpg
Kontakt do wnioskodawcy
Imię i nazwisko IZABELA SADYŚ
Ocena projektu
UWAGA - Zgłoszenie nie zostało zaakceptowane pod względem formalnym
z uzasadnieniem: Nie złożono listy poparcia. Przypomnienie o liście poparcia z prośbą o uzupełnienie zostało wysłane drogą mailową w dniu złożenia wniosku oraz kolejne 16 i 17.06.2022 r. Lista poparcia nie została dostarczona.
Nie złożono odwołania


  1. Możesz wyrazić poparcie dla propozycji lub ją odrzucić.

  2. Możesz dodać ją też do listy obserwowanych.

  3. Zobacz informacje na temat propozycji...

  4. ...dodaj tagi dla tej propozycji...

  5. ...lub podziel się propozycją z innymi za pośrednictwem Facebooka, Google+ lub Twittera.

  6. Nie tylko możesz oceniać komentarze...

  7. ...ale też przejrzeć odpowiedzi na nie...

  8. ...odpowiedzieć na komentarz...

  9. ...i napisać nowy komentarz.

  10. Lub pracować nad propozycją i wprowadzać alternatywne wersje.